Logo
pałac
saski
0/4

O projekcie

O projekcie

KONCEPCJA, TREŚCI, POZYSKIWANIE MATERIAŁÓW AUDIOWIZUALNYCH

Zespół specjalnych serwisów internetowych Polskiego Radia – Izabella Mazurek, Bartłomiej Makowski, Jacek Puciato

NADZÓR I KONSULTACJE MERYTORYCZNE

Prof. Zbigniew Wawer, Joanna Borowska, Maria Wardzyńska, Zasław Adamaszek

KREACJA I PROJEKTOWANIE GRAFICZNE

Grzegorz Lipiński , Paweł Woźniak, Anna Szmida, Aleksandra Zając

INTRO/OUTRO

Scenariusz: Bartłomiej Makowski Animacja: Bartosz Tytus Trojanowski Montaż i udźwiękowienie: Grzegorz Lipiński Lektorzy: Mateusz Drozd, Mathew Farell

ZESPÓŁ DEWELOPERSKI, TESTERZY

Damian Luje Ponce, Alan Krawczyk, Marcin Kieruzel, Łukasz Kowalski, Paula Karolak, Mateusz Orłowski, Rozalia Przeworska, Michał Romańczuk, Marcin Żabicki

KOORDYNACJA TECHNICZNA

Grzegorz Kowalski

KOORDYNACJA

Krzysztof Kossowski, Katarzyna Milanowska, Marcin Rembacz, Dominik Szewczyk

Wideo

Dział produkcji multimedialnych Polskiego Radia

TŁUMACZENIA

Barry Keane, Mariya Shahuri, Piotr Siemiński, Irina Zawisza

MATERIAŁY DŹWIĘKOWE

Archiwum Polskiego Radia, Archiwum Radia Wolna Europa

ŹRÓDŁA FOTOGRAFII

Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), Polska Agencja Prasowa (PAP), Forum, East News, Muzeum Powstania Warszawskiego (Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”; Józef Jerzy Karpiński „Jerzy”), Muzeum Warszawy, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Krakowie, Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Nauk Polskiej Akademii Umiejętności (PAN PAU), Biblioteka Politechniki Warszawskiej, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Biblioteka Kongresu USA, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Urząd Miasta Warszawy, Bildarchiv Foto Marburg, Sächsisches Staatsarchiv, Wikimedia Commons (domena publiczna; CC BY-SA 4.0 – Kgbo), Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina (fot. Waldemar Kielichowski)

ŹRÓDŁA FILMÓW

Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny (Jan Ordyński, „Sztandar Wolności”), Biblioteka Kongresu USA („On the Firing Line with the Germans”), United States Holocaust Memorial Museum (filmy Juliena Bryena)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej – prace przygotowawcze

Część III

Twierdza tajemnic

Pałac Saski był nie tylko tłem dla najważniejszych uroczystości. Miał także drugie, niedostępne dla zwykłych cywilów oblicze. W zaciszu gabinetów Sztabu Generalnego (Głównego) Wojska Polskiego trwały ściśle tajne prace, od których niejednokrotnie zależał los państwa i życie milionów ludzi.

Enigma

Fot. Everett Collection

Stan zagrożenia

Suwerenność odrodzonej Rzeczpospolitej znajdowała się w ciągłym niebezpieczeństwie. Rosja i Niemcy nie pogodziły się ze stratami poniesionymi w I wojnie światowej. Nim jeszcze ustalono dokładny przebieg granic II RP, młode państwo musiało bronić się przed rewolucją niesioną na bolszewickich bagnetach. Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się w 1919 roku i mimo polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej 1920 roku zagrożenie ze strony Rosji bolszewickiej i jej następcy – Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – nie minęło. 
Krytyka traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową i przywracającego Polskę na mapę Europy była wspólnym mianownikiem łączącym rządy niemieckie w okresie międzywojennym. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy Niemcy obrały kurs ku wojnie. Młoda Rzeczpospolita dysponowała mniejszym potencjałem niż jej sąsiedzi. Tę słabość można było zrekompensować, tworząc jedną z najlepszych służb wywiadu na świecie. 

1919-1920. Wojna szyfrów

Na przełomie sierpnia i września 1919 roku w Sekcji Szyfrów Oddziału II Informacyjnego Sztabu Generalnego, w północnym skrzydle Pałacu Saskiego, udało się złamać bolszewickie szyfry, co miało decydujące znaczenie dla przebiegu bitwy warszawskiej w 1920 roku i całej wojny polsko-bolszewickiej.

Jan Kowalewski

1892-1965

Porucznik Jan Kowalewski złamał bolszewickie szyfry dzięki przesuwaniu grzebieniem z wyłamanymi zębami po fragmencie szyfrogramu, szukając takiej sekwencji, w której para cyfr (oznaczenie litery) powtarzała się w równej częstotliwości. W ten sposób Kowalewski znalazł rosyjskie słowo „diwizija” (дивизия) – wiedział, że litera „i” w tym słowie powtarza się w równych odstępach.
Pomysł na wykorzystanie grzebienia Kowalewski zaczerpnął z noweli Edgara Allana Poe „Złoty żuk”.

Spróbuj w podobny sposób złamać bolszewicki szyfr. Przesuwając grzebieniem po zaszyfrowanej depeszy, znajdź taką sekwencję, by w przerwie między zębami grzebienia znajdowały się te same znaki.

Nikt nie rozumiał dlaczego, ale ta pewność zwycięstwa oparta była nie na nadziei, lecz na faktach. Wszystkie bowiem meldunki i rozkazy armii sowieckiej były przejmowane i odszyfrowywane natychmiast po ich odebraniu. Dzięki otrzymanym w ten sposób informacjom sztab polski był lepiej poinformowany o ruchach, siłach i zamiarach nieprzyjaciela, aniżeli dowódcy poszczególnych grup sowieckich.

Jan Kowalewski, oficer wywiadu, kryptolog-amator, człowiek, który jako pierwszy złamał bolszewicki szyfr

Radiostacja E-10

Fot. NAC

1929-1939. Pogromcy Enigmy

Po odkryciu, że Niemcy posługują się maszyną szyfrującą Enigma, polski wywiad stanął przed wyzwaniem, któremu – jak uważano wówczas – nie da się sprostać: złamaniem szyfru tego urządzenia. „Atak matematyczny” na Enigmę odbywał się w gabinetach Pałacu Saskiego. 

1929

Zorganizowany przez Oddział II sztabu kurs kryptologii dla wybranych studentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego. Trzech jego absolwentów: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski otrzymało propozycję kontynuacji kariery kryptologicznej

grudzień 1932

Złamanie szyfru Enigmy w Pałacu Saskim

1933

W warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej „AVA”, która produkowała sprzęt dla Biura Szyfrów, powstaje polska kopia Enigmy

1934

Opracowanie cyklometru – urządzenia pozwalającego wyliczyć cykliczne permutacje szyfrogramów

1938

Opracowanie bomby kryptologicznej – mechaniczno-elektrycznego urządzenia do automatycznego łamania szyfrogramów Enigmy

lipiec 1939

Konferencja w Pyrach – przekazanie tajemnic Enigmy Francji i Wielkiej Brytanii

Tam na piętrze w lewym skrzydle obok nieistniejącej kolumnady Pałacu Saskiego, ale z oknami na wewnętrzny dziedziniec, mieściło się biuro BS-4 i tam pod koniec 1932 roku nasza trójka wykryła tajemnice Enigmy.

Marian Rejewski, matematyk i kryptolog, autor sukcesu złamania szyfru Enigmy

Siedziba Sekcji BS-4 Biura Szyfrów Odziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego

Wydarzenie, które zmieniło losy wojny

Dzięki temu, że polski wywiad przekazał sekrety Enigmy sojusznikom, od początku wojny można było doskonalić metody opracowane przez Polaków i odczytywać niemieckie depesze. Szacuje się, że złamanie szyfru Enigmy skróciło wojnę o trzy lata i uratowało 30 mln ludzi. Informacje o wkładzie polskich kryptologów w zwycięstwo w II wojnie światowej wyszły na światło dzienne dopiero kilkadziesiąt lat po wojnie. 

"Laboratorium" Piłsudskiego

Narastające zagrożenie ze strony Niemiec i Rosji skłoniło marszałka Józefa Piłsudskiego do utworzenia w 1934 roku w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych tajnego Biura Studiów Strategicznych o nazwie „Laboratorium”. Nowa komórka miała za zadanie zbieranie i analizę danych wywiadowczych pozyskiwanych z różnych, niezależnych od siebie źródeł. „Laboratorium” zostało rozwiązane po śmierci Józefa Piłsudskiego. Cztery lata później Niemcy i ZSRR napadły na Polskę. 

Siedzimy na dwóch stołkach – to nie może trwać długo. Musimy wiedzieć, z którego spadniemy najpierw i kiedy.

Józef Piłsudski, 1934 rok

Część IV

Peregrynacje pomnika Poniatowskiego

Część IV

Rozdział III

subtitle0
0